Zmiana nazwiska po rozwodzie

Wiele osób po orzeczeniu rozwodu chce powrócić do swojego nazwiska , jakie nosiły przed zawarciem związku małżeńskiego. Najczęściej są to kobiet- głównie to one decydują się na zmianę nazwiska po zawarciu małżeństwa. Konsekwencją powrotu do panieńskiego nazwiska jest wymiana wszystkich ważnych dokumentów. Wymianie będzie podlegać przede wszystkim paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy.

Procedura zmiany nazwiska nie należy do skomplikowanych, najważniejsze jednak jest zachowanie przewidzianego w przepisach terminu. Zgodnie z art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego  w ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Jeśli doszło do przekroczenia terminu, nie można go przywrócić.

Czytaj więcej

Wyrok łączny

W ostatnim czasie kwestia stosowania przez Sąd instytucji kary łącznej w wyroku łącznym przysparza wiele problemów, zarówno osobom skazanym, jak również ich obrońcom. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie konstrukcji wyroku łącznego oraz przedstawienie zmian przepisów kodeksu karnego dotyczących kary łącznej, które weszły w życie dnia 1 lipca 2015 roku.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż celem kary łącznej jest połączenie przez Sąd dwóch lub więcej kar jednostkowych skazanego w jedną karę łączną, które to połączenie może zostać dokonane zarówno w wyroku skazującym, jak i w odrębnym wyroku łącznym, przy zastosowaniu jednej z trzech zasad tj. zasady absorpcji, zasady asperacji lub zasady kumulacji. Pierwsza z nich polega na orzeczeniu kary łącznej w wysokości najwyższej z wymierzonych wcześniej kar jednostkowych.

Czytaj więcej